Şef


Evde pişirme, kepekli somunların ve iyotlu somunların satıştan kaldırılmasıyla ortaya çıktı. Görünüşe göre, şehir fırını üretimini azalttı ve onları yalnızca anaokullarına tedarik etti ("kanlı rejim nihayetinde ulaştı"). Bunun nedeni, bu ürünün fiyatının sıradan somunlardan yüzde 20 daha yüksek olması nedeniyle ticaret ağındaki düşük taleptir.

Ek olarak, fabrika ekmeğinin bileşimi biraz gergindi - mümkün olduğunca doğal olan her şeyi yemeye çalışıyorum. Fırıncı termofilik mayası zararlı olsun ya da olmasın, kepek gerekli, iyot gerekli (bkz. Galiçya) - sonunda bulamadım ve burada çalkalanmayacağım. Ama kesin bir şey biliyorum - on bin yıl önce bile, ekmek doğal, doğal maya içeren ekşi hamurlarla ve sadece son 50 ... 70 yıldır bunun için özel olarak yetiştirilmiş maya ile pişiriliyordu. Yani "köken" e dönüşten daha kötü olmayacak.

Sonunda, bu benim için çok ilginç - sonuçta, her yeni bir şey olduğunda iki özdeş somun yok. Ve yeni bilgi ve beceri dahil.

Yani, 5 yıl önce markalı bir ekmek makinesi (HP) satın alındı ​​- şimdi birkaç nedenden dolayı bir tane satın almam. Tefle yapılan küçük dansların ardından, "ebedi" çavdar ekşisi çıkarıldı ve buğday-çavdar ekmeği pişirme işlemi başladı. Bu tarife bıraktım çünkü hem lahana çorbası hem de tereyağlı peynirli sandviçle iyi ve fena değil. Yılda yaklaşık 170 somun, her gün, ne zaman ve ne zaman, daha az. Her bir prizin ağırlığı 1040 ... 1060 gramdır.

Ve şimdi - bir somunun maliyetini hesaplıyoruz. Hesaplamaları basitleştirmek için, bileşenlerin maliyeti yuvarlanacaktır.

1. Genel kullanım için buğday unu (veya 1. derece) - 22 ruble / kg x 0.38 kg = 8.36 ruble.

NOT 1. Buğday unu miktarını 50 ... 100 gram azaltabilir ve bunun yerine aynı miktarda karabuğday \ yulaf \ tam tahıl \ amaranth \ ayçiçeği-kabak-sedir-keten tohumu \ müsli \ gevreği \ çavdar maltı \ fındık \ soğan koyabilirsiniz. -havuç vb. - ama! Bu, bir somunun maliyetini 0,5 ... 20 ruble artıracak ve bu yazıda sadece basit buğday çavdar ekmeği düşünüyoruz.

2. Soyulmuş çavdar unu - 30 ruble / kg x 0,21 kg = 6,3 ruble.

3. Musluk suyu suratı - 20 ruble \ 1000 litre x (ekmek için 0,5 litre + bulaşık yıkamak için 3 litre hazırlıksız) = 0,07 ruble.

4. Buğday kepeği tartılmış, piyasada 20 ruble / kg x 0,05 kg = 1 ruble alıyorum.

NOTE_2. 100.500 somunluk torbalarda satıldığı için iyotlamak için iyotkazein satın almak mümkün değildi - o kadar yemeyeceğim / pişirmeyeceğim. Deniz ürünlerine dayanmam gerekiyor.

5. Sofra tuzu - 10 ruble / kg x 0.01 kg = 0.1 ruble.

6. Şeker - 45 ruble / kg x 0.01 kg = 0.45 ruble.

7. Ayçiçek yağı - 80 ruble x 0,015 kg = 1,2 ruble.

8. Öğütülmüş kişniş (koyamazsınız) 100 ruble / kg x 0,0015 = 0,15 ruble.

9. Elektrik. HP gücü - 550 W. Bunun, pişirme işlemi sırasında 1 saat 05 dakika boyunca sürekli olarak açılan / kapanan ısıtma elemanının gücü olduğuna inanıyoruz. Toplamda 0,3 kW * saatten fazla olmayacak. Ayrıca, motor yoğurma sırasında toplam 10 dakika çalışır.Pişirme döngüsü için toplam, en fazla 0,5 kW * saat x 3,8 ruble \ kW * saat = 1,9 ruble.

TOPLAM: 8.36 + 6.3 + 0.07 + 1 + 0.1 + 0.45 + 1.2 + 0.15 + 1.9 = 19 ruble 53 kopek. Bir kilogram ekmek için. Hey, Karl!

Adil olmak gerekirse, şunları hesaplamak gerekli olacaktır:

- işçilik maliyetleri - başlangıç ​​kültürünü yoğurmak için sabah 5 dakika ve akşamları yaklaşık 25 dakika: HP'ye hammadde sermek için, karışımı bir sonraki somuna hazırlamak için (genellikle bir seferde 3 somun için 3 porsiyon pişiriyorum - konveyör kemer, teşekkürler Ford (C)), bulaşık yıkamak - sadece 0, 5 saat. Bölgemizde bir kişi * saatin ortalama fiyatı muhtemelen 125 ruble.Bu, somunun bana internette, borsada, spor salonunda veya çocuklarla geçirebileceğim paha biçilmez zamanımın 62,5 rublesine mal olduğu anlamına geliyor;

- HP'nin amortismanı - 5 yıl önce 5500 ruble için satın alındı, mevcut ortalama fiyat 12000 ruble. Sadece 5 yılda 850 somun pişirildi (oh evet öyleyim!), Bir somun için 12.000 ekmek pişirildi: 850 = 14.12 ruble.

Maliyet fiyatına işçilik maliyetleri ve amortismanı dahil etmenin gerekli olup olmadığını bile bilmiyorum. Kendimiz için mangal yaparken işçilik maliyetlerini dikkate almıyoruz. Ve mangal ücretini hesaba katmıyoruz. Eğlenmek için. Ve amatör bir balıkçı, sofistike bir olta takımı satın alırken, avı pahasına fiyatını "alt edemeyecektir".

Referans için: bölgesel merkezimizde (Volga bölgesi) benzer bir maliyetin maliyeti, ancak fırın mayası ile bir fırından ekmek 35 ... 45 ruble / kg, özel fırınlardan ekşi mayalı ekmeğin maliyeti (ve zaten var en az 3 tanesi ve bu mutlu - küçük bir işletme!) - 80 ruble / kg'dan.

Her durumda, fırın 5 yıl içinde ödedi - bir kilogram ekmeğin maliyeti artı beş yıllık bir süre boyunca amortisman: 19,53 ruble + 14,12 ruble = 33,65 ruble - mağazadaki ekmek fiyatından daha az (35 ruble'den / kilogram).

Ve evin içindeki koku nedir ...

🔗

Konuyla ilgili daha fazla bilgi:
Soba almaya değer mi? Ekmek fiyatı
Ekmek pişirirken elektrik tüketimi
Neden evde ekmek pişiriyoruz?

Tüm tarifler

© Mcooker: En İyi Tarifler.

site haritası

Okumanızı tavsiye ederiz:

Ekmek üreticilerinin seçimi ve işletimi